Strona główna :: Cennik :: Ciekawe artykuły :: Kontakt :: -
Strona główna | Cennik | Ciekawe artykuły | Galeria | Kontakt |

Czyszczenie ekstrakcyjne

Wskazówki i ostrzeżenia dotyczące usuwania plam i zabrudzeń

Zwierzęcy mocz jako problem w utrzymaniu czystości dywanów i wykładzin


Czyszczenie ekstrakcyjne

Czyszczenie ekstrakcyjne polega na natrysku detergentu na czyszczoną powierzchnię, a następnie odessanie go wraz z brudem. Można taką metoda czyścić wykładziny dywanowe, dywany, tapicerki, a nawet innego rodzaju dekoracyjne materiały tekstylne, takie jak kotary.

Czyszczenie przeprowadza się maszyną ekstrakcyjną (natryskowo-ssącą), zwaną popularnie ekstraktorem. W zależności od czyszczonej powierzchni, stosuje się inne ssawki (końcówki). Do wykładzin
i dywanów stosuje się ręczne ssawki o szerokości dochodzącej do 30 cm, lub specjalne głowice czyszczące wyposażone w wirującą szczotkę. Do tapicerek stosuje się mniejszą ssawkę, która jednocześnie ma mniejszy wydatek detergentu. Do zasłon potrzebna jest specjalistyczna ssawka, której szczelina ssąca zamknięta jest perforowana blachą, aby nie następowało zasysanie tkaniny.

Należy zatem najpierw rozpuścić brud, zanim zostanie on wypłukany. W czyszczeniu ekstrakcyjnym pomiędzy natryskiem, a odsysaniem detergentu, mijają pojedyncze sekundy lub nawet ułamki sekund. Detergenty, używane w maszynach ekstrakcyjnych, są raczej dość delikatne. W związku z tym, ze względu na krótki czas działania i delikatny charakter detergentów, nie można liczyć, że rozpuścimy skutecznie silne zabrudzenia.
Dlatego czyszczenie ekstrakcyjne składa się z dwóch faz:

a) rozpuszczenie brudu przy użyciu tzw. presprayu
b) wypłukanie ekstrakcyjne rozpuszczonego brudu
Prespray natryskuje się przy pomocy spryskiwacza ogrodowego lub przy użyciu specjalnego spryskiwacza przepływowego, lub elektrycznego. W przypadku wykładzin, nakłada się orientacyjnie jeden litr roztworu roboczego na około 10m2. Oczywiście tę ilość trzeba zwiększyć w przypadku wykładzin o ciężkim runie lub bardzo silnie zabrudzonych.

Wykorzystywanie presprayu zmniejsza też ilość wody, która trafia na wykładzinę, ponieważ po wstępnym rozpuszczeniu brudu wystarczy zwykle jednokrotne płukanie.

W przypadku silnych zabrudzeń, samo natryśnięcie presprayu nie wystarcza do rozpuszczenia brudu i trzeba wtedy wetrzeć prespray maszynowo lub ręcznie. Do wcierania presprayu można używać maszyny jednotarczowej z miękką szczotka do dywanówki lub najlepiej maszyny z walcowymi szczotkami. Maszyna jednotarczowa nie jest wskazana w przypadku płytek dywanowych oraz delikatnych wykładzin tkanych lub o ciętym runie.

W zależności od rodzaju włókna i stopnia zabrudzenia, należy dobrać odpowiedni prespray oraz środek do ekstrakcji.
rodzaj włókna

zakres pH
polipropylen PP 3 - 11
poliamid PA 4 - 10
poliamid impregnowany 4 - 9,5
wełna 3 - 8
Ogólna reguła jest taka, że im wyższy odczyn pH, tym skuteczniejsze rozpuszczanie brudu. Jednakże należy pamiętać, że wełna jest wrażliwa na środki zasadowe (alkaliczne), a wykładziny impregnowane ze względu na ryzyko uszkodzenia impregnatu, nie powinny być czyszczone środkami o pH>9,5 (patrz tabela).

Jeśli wykładzina jest jednak silnie zabrudzona, to czasami nie ma wyjścia i należy zastosować środek silniej zasadowy, ale należy wtedy pamiętać o zneutralizowaniu kwaśnym środkiem w czasie płukania ekstrakcyjnego .

Przy doborze presprayu należy również pamiętać o ryzyku przebarwienia wykładziny. W celu upewnienia się, ze można bezpiecznie czyścić danym środkiem, należy wykonać tzw. niebieski test stabilności kolorów.

Test niebieski. Przygotować roztwór roboczy testowanego środka zasadowego. Spryskać wykładzinę punktowo w mało widocznym miejscu. Odczekać trzy minuty. Przycisnąć pięścią do wykładziny kawałek białego ręczniczka, lub chusteczki i przytrzymać przez 30 sekund. Jeśli na chusteczce pojawił się kolor wykładziny, to możemy mieć problem ze stabilnością koloru i należy wtedy wykonać jeszcze test czerwony (patrz niżej). Jeśli na chusteczce widzimy jedynie barwę roztworu oraz brudu, to znaczy, że kolor jest stabilny.

Test czerwony. Miejsce, w którym był wykonany test niebieski, spryskać roztworem roboczym środka kwaśnego B109. Odczekać trzy minuty. Przycisnąć do testowego miejsca czystą chusteczkę i odczekać 30 sekund. Jeśli transfer koloru ustał, to znaczy, że będziemy po czyszczeniu w stanie ustabilizować kolory wykładziny i możemy czyścić ostrożnie wykładzinę środkiem użytym w teście niebieskim pomimo chwilowej destabilizacji koloru. Jeśli nie udało się ustabilizować koloru, to definitywnie musimy zrezygnować z użycia tego środka.

zródlo - PROFCHEM



Zwierzęcy mocz jako problem w utrzymaniu czystości dywanów i wykładzin

Mocz zwierzęcy pozwala zarobić firmom i osobom działającym w utrzymaniu czystości więcej pieniędzy niż jakikolwiek inny problem związany z utrzymaniem czystości i higieny. W swojej książce pod tytułem Comprehensive Deodorization (Kompleksowe Odwanianie) poświęciłem tej sporawie cały rozdział traktując ją jako jeden z najbardziej uciążliwych problemów, jeżeli zajmująca się nim osoba nie podda go dokładnej analizie. Uważam, za właściwe zapozanie Państwa z podstawowymi faktami dotyczącymi zabrudzeń moczem zanim przejdziemy do bardziej szczególowych procedur.

Składniki moczu 

Jakie podstawowe składniki zawiera mocz? Zawiera wodę, żółty pigment, mocznik, kwas moczowy, cholesterol, enzymy oraz śladowe ilości innych składników chemicznych. Czas oddziaływania tych składników na strukturę włókien dywanu ma decydujące znaczenie w związku z osadzaniem się na włóknach trudnych do usunięcia białek. Natępny poblem to zmiana pH świeżego moczu z odczyniu kwaśnego na silnie zasadowy, wskutek bakteryjnego rozkładu mocznika oraz uwalniania amoniaku. Ten ostatni może wywoływać miejscowe odbarwienia, co błędnie wiązane jest z oddziaływaniem żółtego barwnika moczu. Ten brak zrozumienia faktów potwierdzają podawane często na opakowaniach niektórych preparatów informacje przypisujące im "zdolność usuwania barwników moczu". W ten sposób maskowany jest problem powstawania odbarwień, gdyż powstałe zażółcenia są sprawą wtórną i mało istotną, ze względu na łatwość ich usunięcia przez roztwór jakiegokolwiek detergentu o lekko kwaśnym oddziaływaniu w temperaturze pokojowej. Konieczna korekta koloru, a więc barwienie odbarwionego zasadowym moczem dywanu to zupełnie inna sprawa.

Terytoria zawłaszczane przez zwierzęta 

Niektóre gatunki zwierząt obejmują "na własność" okreśłone terytoria. Zrozumienie tego faktu oraz potrzeby ich "znaczenia" winno być przyjęte do wiadomośći przerz ich właścicieli. By terytorium stanowiło prawdziwą własność określonego osobnika, jego granice muszą być prawidłowo oznakowane. Czym? oczywiście moczem. Jeżeli oznakowanie to zostanie usunięte, zwierzę konsekwentnie będzie dalej znaczyć swoje teytorium. Tu właśnie tkwi dylemat związany z jego naturą. Jeżeli zwierzę nie wyczuwa na swoim terytorium swojego własnego zapachu, czuje się zagrożone. Ponieważ około 70% gospodarstw domowych posiada co najmniej jedno zwierzę, oznacza to mnogośc nakładających się na siebie terytoiriów, ale o tym potem.


Narastanie nieprzyjemnych zapachów 

Należy mieć również świadomość istnienia czynników powodujacych narastanie intensywności nieprzyjemnych zapachów. Wysychający mocz wytrąca sole alkaliczne o dużym stopniu higroskopijności co wiąże się z przyciąganiem wody. Ta z kolei w obecności resztek moczu w pokojowej temperaturze powoduje łatwiejsze uwalnianie (odparowywanie) amoniaku oraz innych składających się na określony odór substancji lotnych. "Możecie Państwo zapytać co to ma z Wami wspólnego?" Wbrew pozorom sporo. Pranie dywanów wiąże się z gruntownym nawilżeniem dywanów. Woda penetruje do podstawy dywanu, gdzie "tkwi" podsuszony mocz uwalniając nieprzyjemne zapachy, które "uaktywnione" w ten sposób stają się wyczuwalne, psując efekt prania. Co gorsza właściciele i lokatorzy mieszkań "wonie" te wiążą nie z "wybrykami" ich pupili ale ze "środkami chemicznymi o nieprzyjemnym zapachu" użytymi przez firmę sprzątającą. Nie zawsze tłumaczenie, że źrółem nieprzyjemnych zapachów jest zastarzały rezydujący w dywanie mocz znajduje zrozumienie. Jak zwykle wyjścia są dwa. Zawsze jednak należy pamiętać o tym, że zamoczenie dywanu uaktywni nieprzyjemne zapachy!

Skłonność do upraszczania 

Sporym problemem staje się naiwna wiara personelu sprzątającego w "cudowność" stosowanych środków. Niestety informacja na opakowaniu najczęściej prezentuje dany preparat jako uniwersalne remedium na wszystkie istniejące w praktyce utrzymania czystości problemy. Jak wykazuje bezlitosna praktyka, środków takich po porostu nie ma, a osobę dającą w swojej naiwności wiarę takim zapewnieniom czeka spory zawód. Często nawet pięciokrotne zastosowanie preparatu mającego usunąć odór po jednokrotnym stosowaniu nie daje spodziewanego efektu. Przyczyną jest powszechna tendencja do upraszczania. Nie chodziło tu przecież o usunięcie świeżego moczu w przypadku którego stosowany preparat najprawdopodobniej sprawdził by się w 100%, lecz o usuwanie trudnych do oceny "zaszłości". Zabrakło tu obiektywnej, poprzedzająćej rozpoczęcie prania dywanów oceny sytuacji, a więc i określenia, jak zadawnione były zabrudzenia uryną i jaki obszar obejmowały. Należy bez końca pytać, gdzie zwykle dochodziło do oddawania moczu przez zwierzęta by przez to uświadomić właścicielowi wagę problemu.

Należy zdawać sobie również sprawę, że oddawany mocz, szczególnie w przypadku większych zwierząt szybko penetruje poprzez warstwę włokien do podstawy dywanu nasączając ją, a nastęnie poprzez szczeliny dostaje się do warstwy włókniny stanowiącej podkład dywanu. Nie koniec na tym, powoli przesiąka on do mineralnego podłoża wylewki podłogowej lub w przypadku podłóg z desek ścieka do przestrzeni podpodłogowej. Gdy oddawanie moczu powtarza się często, mocz wskutek włoskowatości penetruje również mikropory ścian, podnosząc się w górę pomieszczeń. Dodatkowo standardowe odkurzanie przyczynia się do dalszego rozprzestrzenienia odoru, jego wnikania w narzuty, zasłony i inne elementy dekoracyjne pomieszczeń, osiadania na ścianach, lampach i żyrandolach oraz meblach. W tej sytuacji miejscowe stosowanie środków odwaniających nie da spodziewanych efektów. Wiara, że jest inaczej to znów naiwne upraszczanie problemu!
Co do skuteczności zabezpieczeń fluoro-węglowodorowych włokien dywanów w odniesieniu do zabrudzeń moczem to niestety okazuje się, że spowalniają one penetrację moczu do włókna lecz jej w dłuższym okresie nie zapobiegają, prowadząc w konsekwencji do odbarwień. Drugą grupą czynników zabezpieczających są tzw. "utrwalacze barwy" blokujące punkty wiązania barwnika z włóknem. O ile okazują się one względnie skuteczne w zakresie zabezpieczenia włókien przed odbarwieniem moczem, o tyle nie mają wpływu na blokowanie nieprzyjemnych zapachów. Z czasem wszelkie bariery zostają przełamane, a dywan punktowo odbarwiony. Co gorsza nie można tu stosować procedur naprawczych (korekta kationowa) bez obawy utraty gwarancji producenta. To jednak nie nasz problem, a właściciela.

Lokalizowanie miejsc oddawania moczu 

Ważną rzeczą jest dokładne zlokalizowanie wszystkich zaplamionych moczem miejsc, co bynajmniej nie jest procesem łatwym. Trzeba to jednak zrobić by wiedzieć gdzie znajdują się potencjalne źódła nieprzyjemnych zapachów. Szukając ich, należy brać pod uwagę kilka istotnych elementów dyskutowanych poniżej. Należy kierować się logiką. Miejscami preferowanymi do oddawania moczu, szczególnie gdy chodzi o psy, są nogi stołowe, ramy drzwiowe oraz wystające części mebli stanowiące punkty orientacyjne. Należy pamiętać, że na ogół zwierzęta "oszczędzają" okolice swojego legowiska oraz miejsca gdzie są karmione. Bywa, że nawet całe pomieszczenia nie są zaplamione, podczas gdy mocz oddawany jest gdzie indziej w jednym lub kilku wybranych punktach. Należy się więc zorientować, gdzie zwierzęta spędzają najwięcej czasu i tam szukać. Należy rozgraniczać różne rodzaje nieprzyjemnych zapachów związanych ze zwierzętami domowymi. Poza ekskrementami oraz wymiocinami, zwierzęta same mogą stać się bezpośrednim źodłem nieprzyjemnych zapachów. Sierść oraz skóra źle żywionego, cierpiącego na alergię psa cuchnie słodkawo zjełczałym tłuszczem. Zwierzę brudne, źle utrzymane zawsze śmierdzi. Źródłem nieprzyjemnego zapachu może być również rozkladany przez bakterie, złuszczający się naskórek.

By znaleźć miejsca z odbarwieniami, personel musi posługiwać się silnym źródłem światła. W miejscach oddawania moczu może znajdować się również więcej brudu przyklejonego do dywanu wskuek zwiekszonej wilgotności oraz lepkości tych miejsc. Brązowe plamy pojawiające się w takich miejscach, powstają wskutek gnicia włókien celulozowych stanowiących podkład dywanów i wykładzin. Lampy generujące promieniowanie ultra-fiołkowe są tu bardzo pomocne ze względu na efekt żółtawej fuorescencji pozostałości moczu (soli mineralnych) pojawiający się w wyniku naświetlania. Ten sam sposób stosuje się dla określenia tras przemieszczania się szczurów, oddających po drodze mocz i znaczących w ten sposób swoje "trasy". Metody tej używa się też do oceny staranności procesu sprzątania toalet, gdzie pomaga wykrywać nawet śladowe ilości moczu na podłodze. Problem stanowi fakt, że inspekcja taka musi być prowadzona w ciemności tak, by fluoresecncja była zauważalna. Obraz zaciemniać może stosowanie środków zwalczających odór, z których niektóre również fluoryzują.
W przyladku gdy chodzi o plamy z moczu powstałe niedawno lub o zawilgocone miejsca, w których zwierzęta oddają mocz od dłuższego czasu, pomocnym okazać się może kontaktowy wilgociomierz. Nie działa on jednak w sytacjach gdy mocz wysechł. Oczywiście zawsze pozostaje do dyspozycji stara metoda polegająca na wyszukiwaniu takich miejsc węchem, szczególnie w sytuacjach podwyższonej wilgotności powietrza.
W przypadku gdy klient upiera się, że jego pupil nigdy nie zesiusiał się na dywan, zawsze istnieje możliwość obejrzenia spodu dywanu lub wykładziny będących w tej sytuacji najlepszym dowodem rzeczowym (odbarwienia. przebarwienia). Materiał dowodowy to zardzewiałe łebki gwoździ mocujących przyścienne listwy podłogowe oraz zacieki na ścianach i politurze mebli

Problem czynnika czasu 

Ilość zakumulowanego moczu oraz czas jego oddziaływania na dywan są decydujące w kwesti ilości generowanego odoru. W przypadku zaplamień świeżym moczem, przykra woń amoniaku pojawia się jako następstwo bakteryjnej degradacji mocznika. To niewielki problem, który może załatwić pojedyncza interwencja. W przypadku procesu trwającego lata, przy kilku lub kilkunastu zwierzętach trzymanych w domu, problem może okazać sie bardzo poważny. Dochodzi tam do kumulowania się soli mineralnych, białek i cholesterolu powodujących niekontrolowany rozwój flory bakteryjnej oraz proces gnicia. W takiej sytuacji należy obniżyć pH środowiska oraz usunąć nagromadzone substancje oraz masy bakteryjne. Proces ten winien być wzbogacony poprzez zastosowanie wytrawiania oraz gruntownego czyszczenia dywanów, podkładu pod dywanami oraz warstwy podpodłogowej. Zastarzałe zaplamienia mogą powodować utrzymywanie się trwałego, niezwykle trudnego do usunięcia odoru ze względu na posunięty daleko proces chemicznej degradacji włókien, a także lateksowego podłoża wykładziny. W takich przypadkach trzeba będzie wykładziny oraz podkład po prostu wymienić. Przed położeniem nowych wykładzin trzeba dokładnie sprawdzić w jakim stanie jest podłoże, gdyż i tu może zaistnieć potrzeba interwencji, włącznie z wymianą wierzchniej warstwy wylewki podłogowej. Trzeba również zerwać ze ścian tapety, usunąć farbę oraz dokładnie umyć sciany. Po ich dokładnym wyschnięciu, należy je umalować farbą zamykającą pory np. farbą emulsyjną. Należy również dokonać dokładnego oczyszczenia, dezynfekcji oraz gruntownego odwaniania systemu centalnego odkurzania oraz wymiany filitrów. Dopiero po tym można zająć się instalacją nowych wykładzin.
Jak widać niewinna interwencja może zakończyć się zleceniem na przeprowadzenie usługi odbudowy, za którą klient winien zapłacić spore pieniądze. No cóż, utrzymanie zwierząt kosztuje...



Używane narzędzia i sprzęt 

Można tu stosować zarówno urządzenia tanie jak i bardziej kosztowne. W przypadku plamy ze świeżego moczu można ją zrosić płynem za pomocą prostej pompki natryskowej z języczkiem (cynglem) lub użyć plastikowej strzykawki z igłą by doprowadzić płyn do głębiej położonych warstw dywanu i podkładu. W przypadku większych powierzchni wymagających nastrzykania większj ilości płynu można użyć ręcznej pompki lub elektrycznego zraszacza. Rozważyć należy zastosowanie środków chemicznych, w przypadku USA środków z rejestru EPA np. czwartorzędowych soli amonowych lub któregokolwiek z dostępnych środków na bazie alkoholi, aldehydów lub związków fenolowych oferowanych przez firmy chemiczne. Do usuwania zestarzałych zaplamień trzeba użyć preparatów zawierających enzymy przy zachowaniu wszelkich wskazań ich producenta. Należy pamiętać, że w przypadku "zabezpieczonych" dywanów i wykładzin, odpornych na odbarwienia i wybarwienia, zastosowanie czwartorzędowych soli amonowych oraz preparatów enzymatycznych prowadzi do utraty gwarancji. Co więcej, zastosowanie detergentów kationowych lub dodatków tego typu zneutralizuje zabezpieczenia włókna dywanu (nylon) przed przebarwieniem. Na szczęście do dyspozycji w takich sytuacjach pozostają jeszcze preparaty oparte o alkohole, specjalnie opracowane do użytku w takich okolicznościach.

Gwarancja 

Po wykonaniu zabiegu pozostaje sprawa udzielenia ewentualnej gwarancji na skuteczność wykonanego zabiegu odwaniania. Pytanie, czy danie gwarancji w takich okolicznościach jest rzeczą praktyczną? Na pewno nie. Gwarancji nie tylko nie należy, ale i nie wolno udzielać w sytuacji, gdy w oczyszczonych pomieszczeniach pozostają nadal te same zwierzęta. One na pewno nie zmienią swoich przyzwyczajeń, tylko dla tego, żeby nam to pasowało! Można oczywiście rozważyć możliwość udzielania gwarancji w sytuacji, gdy interwencja dotyczyła świeżych zaplamień i nie doszło tu do odbarwień włókien i penetracji moczu poprzez barierę fluoro-węglowodorową. Tu ryzyko nie jest zbyt duże i można je po poważnym zastanowieniu podjąć. Ja jednak osobiście uważam, że w takich przypadkach odpowiedzialność winna spoczywać na barkach właścicieli zwierząt. gdyż gwarantowanie pełnego odwonienia w przypadku zwierzęcych ekskrementów może być bardzo ryzykowne.

Autor: Jeff Bishop, Administrator Clean Care Seminars, Inc
http://www.infoclean.pl/abcsprzatania?wid=84&func=viewSubmission&sid=45


Wskazówki i ostrzeżenia dotyczące usuwania plam i zabrudzeń

Zawsze pamiętaj, że nie można zagwarantować całkowitego usunięcia plam i uzgodnij tą kwestie z klientem przed rozpoczęciem całej procedury czyszczenia.
Niektóre zabrudzenia, np. barwniki spożywcze, gorące napoje, preparaty kosmetyczne czy żywność (i inne) mogą spowodować trwałą zmianę koloru włókien i reagować na produkty służące do usuwania zabrudzeń w sposób odwrotny niż zamierzony.
Przed rozpoczęciem czyszczenia – zawsze przeprowadź próbę na małym kawałku czyszczonej powierzchni, aby sprawdzić czy nie dojdzie do jej odbarwienia.
Wszystkie plamy i zabrudzenia powinny być usuwane tak szybko jak to tylko możliwe, aby zapobiegać trwałym przebarwieniem.
Im dłużej zabrudzenie pozostaje na dywanie, wykładzinie czy tapicerce, tym trudniej je usunąć.
Zawsze usuń najpierw stałe zabrudzenie (wosk, klej, farbę itp.) używając szpatułki lub tępego noża.
Mokre i świeże zabrudzenia powinny być zawsze wytamponowane czystym białym ręczniczkiem, chustką lub pieluchą z materiału absorbującego. Nigdy nie używaj kolorowych ścierek.
Delikatnie umieszczaj ręcznik na plamie i zbieraj wilgoć aż do skutku.
Zawsze sprawdzaj działanie środka najpierw w mało widocznym miejscu (np. pod meblami, sofą).
Nakładaj małe ilości środka czyszczącego na włókno i tamponuj czystym białym ręcznikiem.
Delikatnie zwilżaj i często ścieraj.
Nie trzyj zbyt mocno, ani nie używaj szczotki.
Zaczynaj zawsze od zewnętrznej krawędzi i posuwaj się do środka, żeby nie pozostawić odkształceń na włóknie
Jeżeli wskazane jest użycie więcej niż 1 produktu, zaczynaj od pierwszego przez nas wymienionego na liście. Jeżeli nie zadziała, spróbuj następnego. Powtarzaj aż do uzyskania zadowalającego rezultatu lub całkowitego zniknięcia plamy. Może okazać się, że nie ma konieczności korzystania z wszystkich wymienionych produktów.
Końcowym etapem jest zawsze spłukanie powierzchni wodą lub B109 Fibre & Fabric Rinse. Jeżeli jest to zalecane to zbierz całą pozostałą wilgoć ręcznikiem.
Bądź cierpliwy. Niektóre zabrudzenia reagują powoli.
Pamiętaj, że nie wszystkie zabrudzenia mogą być usunięte całkowicie z czyszczonej powierzchni ze względu na różnice w zastosowanych barwnikach, budowie i wykończeniu oraz składzie chemicznym zabrudzeń i powierzchni, a także w zależności od ilości czasu, jaka upłynęła od powstania zabrudzenia i innych czynników.
WAŻNE: środki PROCHEM oparte na wodzie mogą wymagać rozcieńczania wodą.
Zawsze sprawdź oznaczenie na etykiecie zanim zaczniesz czyścić.
Nałożenie środka odbywa się na odpowiedzialność osoby czyszczącej.
Niektóre przebarwienia mogą być trwałe.
Zawsze testuj środek na niewidocznym kawałku wykładziny, a także na małym kawałku plamy, czy środek zalecany jest odpowiedni.
źródło - PROFCHEM


 

usuwanie

asfalt/smoła

Spirytusem lub odplamiaczem następnie szamponem suchopianowym do dywanów lub ciepłą wodą.

alkohol

Letnim, słabym roztworem środka czyszczącego.

atrament długopisowy

Wodą, następnie odplamiaczem.

krew

Najpierw zimną wodą, następnie jeśli plama się utrzymuje mocnym roztworem biologicznego proszku w zimnej wodzie (1 łyżeczka na 0,3l wody).

masło

Usunąć resztki masła, zastosować odplamiacz, a następnie szampon suchopianowy do dywanów .

wosk

Usunąć resztki wosku, zastosować odplamiacz, a następnie szampon suchopianowy do dywanów.

guma do żucia

Rozpylić spray do usuwania gumy do żucia, usunąć resztki gumy, zastosować szampon suchopianowy do dywanów.

czekolada

Zmyć zimną wodą następnie zastosować szampon suchopianowy.

Coca Cola

Wodą lub słabym roztworem środka czyszczącego.

kawa, kakao, czekolada

Niezwłocznie usunąć przy pomocy zimnego lub ciepłego, słabego roztworu środka czyszczącego, następnie zastosować odplamiacz w celu usunięcia resztek tłuszczu.

niedopałki papierosów

Ostrożnie usunąć przy użyciu ostrego noża o krótkim ostrzu oraz letniego słabego roztworu środka czyszczącego. Gdy wypalone miejsce jest większe można użyć dziurkacza do skóry o średnicy 1,5 "w celu wycięcia wypalonego miejsca. Z resztek dywanu należy wyciąć koło o tej samej średnicy i wstawić w uszkodzone miejsce.

jajko

Zimną wodą, a następnie roztworem biologicznego proszku do prania lub słabym roztworem środka czyszczącego.

kał

Słabym roztworem środka czyszczącego.

flamaster

Usunąć natychmiast przy użyciu wody. W razie potrzeby zastosować odplamiacz.

tłuszcze, oleje, smary

Odplamiaczem, a następnie słabym roztworem środka czyszczącego.

produkty zawierające tłuszcz

Letnim roztworem biologicznego proszku do prania (1 łyżeczka na 0,3 litra ciepłej wody). Jeśli plama po wysuszeniu jest widoczna można użyć odplamiacza.

atrament

Wodą a następnie odplamiaczem.

dżem

Letnią wodą oraz słabym roztworem środka czyszczącego.

pomadka

Odplamiaczem, a następnie słabym roztworem środka czyszczącego.

mleko

Odplamiaczem, a następnie szamponem suchopianowym do dywanów.

lakier do paznokci

Acetonem (nie używać zmywacza do paznokci).

farba olejna

Usunąć natychmiast przy użyciu spirytusu. Zaschnięte plamy po farbie olejnej są trudne do usunięcia.

plastelina

Usunąć przy użyciu sprayu do usuwania gumy do żucia. Zdrapać pozostałości, a następnie użyć odplamiacza.

rdza

Usuwanie należy zlecić profesjonalnej firmie zajmującej się czyszczeniem.

czerwone wino

Zimną wodą, a następnie roztworem biologicznego proszku do prania (1 łyżeczka proszku na 0,3 l wody).

pasta do butów

Odplamiaczem lub spirytusem.

sadza

Usunąć przy pomocy odkurzacza, a następnie użyć szamponu suchopianowego do dywanów.

herbata

Letnim roztworem środka czyszczącego.

mocz

Rozcieńczonym roztworem octu (kwasu octowego), a następnie słabym roztworem środka czyszczącego. W przypadku starych plam należy skonsultować się z firmą zajmującą się czyszczeniem.

wymiociny

Słabym roztworem środka czyszczącego, a następnie rozcieńczonym odplamiaczem proteinowym.

białe wino

Wodą. W razie potrzeby słabym roztworem środka czyszczącego.



 


 
 Niektóre z obsługiwanych miejscowości Artykuły
Zagórz
Lesko
Zahutyń
Nowosielce
Pisarowce
Długie
Zarszyn
Strachocina
Pakoszówka
Czerteż
Bykowce
Poraż
Metoda ekstrakcyjna
Czyszczenie plam
Mocz na dywanie
Strona główna |Partner